PFR

Dwanaście potraw i nasz słodki Talerz Pierogów

Dwanaście potraw i nasz słodki Talerz Pierogów

Zupa grzybowa, karp i śledzik, kompot z suszu czy makowiec to potrawy, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. W nawiązaniu do wspaniałej tradycji 12 świątecznych potraw stworzyliśmy nasz Talerz Pierogów. Spokojnie. To nie będzie żadna konkurencja dla klasycznych pierogów z kapustą i grzybami!

Skąd wzięła się tradycja 12 wigilijnych potraw? Cóż, jest historia długa. Dawniej świętującym w Polsce zależało przede wszystkim na tym, aby potrawy, które znajdą się na stole 24 grudnia pochodziły z pola, wody i ogrodu. Natomiast liczba dań miała być… nieparzysta.

Dlaczego w takim razie dziś świętujemy przy 12 potrawach? Początkowo miało to związek z liczbą miesięcy w roku. Liczba dań miała być formą podziękowania za kolejny rok życia. Z czasem jednak kwestię 12 wigilijnych potraw związano w naszej tradycji z Ostatnią Wieczerzą i nadano im znaczenie religijne. Najczęściej zakłada się, że 12 potraw symbolizuje 12 apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi podczas ostatniej wspólnej wieczerzy paschalnej.

W związku z kolacją wigilijną funkcjonuje też kilka tradycji. Przy rodzinnym stole dość często da się usłyszeć stwierdzenia, że powinno się spróbować 12 potraw, aby w nadchodzącym roku każdy miesiąc obfitował w zdrowie i powodzenie lub po prostu po to, aby nie przegapić w nadchodzącym roku żadnej zbliżającej się przyjemności.

Jedną z przyjemności będzie na pewno delektowanie naszych czekoladowych pierogów. Ta słodka nowość to nie tylko unikatowy kształt, ale i smak. Czekolada mleczna z nadzieniem malinowym, czekolada biała z nadzieniem truskawkowym i czekolada deserowa z nadzieniem pistacjowym zapakowana w drewnianą łubę z nadrukiem na wieczku lub banderolą z firmowym logo.

Tak… Nie mamy wątpliwości, że nasz mały Talerz Pierogów to słodka niespodzianka, która stanie się znakomitym deserowym uzupełnieniem dla 12 potrwa na każdym wigilijnym stole.