Ekspansja na rynki Zatoki Perskiej marki SLODKIE

Odpowiedzialny Biznes

Ochrona środowiska jest dla nas wartością priorytetową. Jako jeden z europejskich liderów w branży słodyczy reklamowych, stale wdrażamy różnorodne proekologiczne rozwiązania, nie tylko w zakresie produktu, ale także w samym procesie produkcji w naszej fabryce.

Zostaliśmy uhonorowani platynowym medalem przez EcoVadis, najbardziej zaufaną agencję ratingową na świecie w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. To wyjątkowe wyróżnienie, dzięki któremu mamy zapewnione miejsce w elitarnym gronie 1% najlepszych firm ocenianych przez EcoVadis. Ocena obejmowała obszary takie jak środowisko, praca i prawa człowieka, etyka biznesu oraz zrównoważone zakupy.

Jak robimy to w SLODKIE?

20230321-slodkie_dzien_recyclingu_infografika v2

Nasza proekologiczna działalność zakłada szereg aktywności w czterech kluczowych obszarach:

PRODUKT

W SLODKIE nieustannie pracujemy nad jak najczystszym składem i najkrótszymi etykietami naszych słodkości, ponieważ wiemy, jak bardzo cenią to nasi Klienci i ponieważ jest to tak samo ważne dla nas. W efekcie, jako jedyni w branży, możemy zaoferować czekolady i praliny pochodzące w pełni ze zrównoważonych źródeł i objęte certyfikacją Fundacji Cocoa Horizons.

Cocoa Horizons

Certyfikat Cocoa Horizons

świadczy o wykorzystywaniu składników pochodzących ze zrównoważonych upraw kakaowców oraz stosowaniu etycznych praktyk.

Jesteśmy dumni z wdrożenia do oferty czekolady NXT, 100% plant-based, pozbawionej  alergenów i nawet śladowych ilości nabiału. Opracowaliśmy autorską linię produktów karmelowych z dodatkiem owoców, ziół, kwiatów, a także miodu z pyłkiem pszczelim oraz  innowacyjny wariant karmelków, w których obniżyliśmy zawartość cukru o 25% oraz znacznie zwiększyliśmy zawartość błonnika!

Czekolada NXT

W naszej Czekoladowni, Karmelarni i pracowni bakalii nie ma miejsca na olej palmowy!
Od lat skutecznie zastępujemy go wariantem słonecznikowym oraz oliwą z oliwek. Prowadząc rzemieślniczą karmelarnię, produkujemy karmelki i lizaki pozbawione sztucznych aromatów, barwników czy konserwantów, stawiamy na to, co zdrowe, smaczne, a przede wszystkim naturalne!

FIRMA I PROCES PRODUKCJI

Nie tylko produkt, ale i warunki pracy oraz procesy technologiczne ulegają w SLODKIE stopniowym zmianom. Co robimy, by ulepszyć naszą działalność w duchu ekologicznym? Przede wszystkim dbamy o redukcję energii elektrycznej poprzez wymianę oświetlenia na LED-owe oraz zainstalowanie odpowiednich czujników ruchu. Dotychczas udało nam się zmniejszyć zużycie energii aż o 80%

Kropla

Ciepło wytworzone w trakcie produkcji odzyskujemy i wykorzystujemy ponownie do ogrzania naszych budynków. A to jeszcze nie koniec. Od stycznia 2023 roku wykorzystujemy wyłącznie pozytywną energię, czyli taką, która jest odnawialna i mamy na to Certyfikat. TO W 100 % ZIELONA ENERGIA! Pozyskiwana jest z energii wiatrowej, słonecznej, wodnej i biogazu. To dla nas bardzo ważna zmiana w dobie kryzysu klimatycznego. Minimalizowanie śladu węglowego oraz poszanowanie dla środowiska naturalnego stały się dla nas priorytetami w walce o lepsze jutro.

Nie poprzestajemy jednak tylko na tym – dzięki instalacji perlatorów jesteśmy w stanie również ograniczać zużycie wody aż o 60%!

SEGREGACJA I MINIMALIZOWANIE ODPADÓW

Kolejnym ważnym filarem naszej proekologicznej działalności jest dbanie o segregację odpadów i funkcjonowanie w duchu zero waste. W naszej firmie znajdziesz nie tylko kosze oznaczone odpowiednimi ikonami, ale także kolorowe worki, które dodatkowo ułatwiają nam właściwe segregowanie śmieci.

W celu redukcji wytwarzanych w naszej produkcji odpadów, część surowców czy półproduktów przetwarzamy ponownie. ze stosowanych tworzyw sztucznych oraz współpracujemy z firmami zewnętrznymi, które poddają recyklingowi niewykorzystane przez nas opakowania. Co więcej, wybieramy alternatywnych odbiorców odpadów, którzy ponownie przetwarzają pozostałe produkty. Na co dzień stosujemy także plastikowe palety wielokrotnego użytku, które są nie tylko wygodne, ale także lepsze dla naszej planety. 

Too Good To Go

W myśl zasady zero waste dbamy również o to, by drobne ilości nadwyżek produktowych z procesów produkcji również nie były marnowane. W związku z tym wdrożyliśmy sprzedaż ich poprzez dedykowaną aplikację –

Too Good To Go.

Ważnym aspektem w naszym eko podejściu są wykorzystywane materiały i cały proces odpowiedzialnej logistyki. Wiesz, że zamawiając nasze produkty, otrzymasz je zabezpieczone w całkowicie biodegradowalne wypełniacze oraz folię typu eko pochodzącą w 100% z recyklingu i trafiającą następnie w 100% do recyklingu? To oczywiście nie wszystko! Poszliśmy o krok dalej i na naszej produkcji stosujemy papierowe taśmy klejące

Od lat współpracujemy również z tzw. „zielonymi przewoźnikami”. Co to oznacza? Wybieramy firmy, które kładą szczególny nacisk na ograniczanie emisji CO2 oraz dostarczają nasze słodkości w sposób neutralny dla środowiska.

Nasi technolodzy nieustannie pracują nad jak największą redukcją zużycia plastiku w SLODKICH opakowaniach. Tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa produktu spożywczego plastik jest konieczny, stosujemy ten, który w 80% pochodzi z recyklingu. Każdy produkt z naszej szerokiej palety słodkości oferujemy w wariancie BIO folii kompostowalnej.

Zieloni przewoźnicy
FSC

Co ciekawe, od dawna jako pierwsi w Europie oferujemy lizaki wyłącznie z papierowymi patyczkami, które pokochali nasi stali Klienci! Wszystkie nasze papierowe opakowania posiadają międzynarodowy certyfikat FSC, co jest gwarantem, że surowiec ten pochodzi z kontrolowanych wycinek lub recyklingu.

SZERZENIE I ROZWÓJ EKOLOGICZNYCH NURTÓW

Ostatnim, jednak nie mniej ważnym aspektem w naszym eko podejściu jest szerzenie ekologicznych nurtów. Od wielu lat na terenie firmy dostępny jest parking rowerowy dla naszych pracowników, a nasz firmowy samochód wymieniliśmy na bardziej zieloną, bo elektryczną wersję!

Staramy się pomagać też najmniejszym i bezbronnym mieszkańcom naszej planety.  Na  terenie firmy w okresie jesienno – zimowym dom znajdą mali mieszkańcy naszej planety. W tym trudnym dla nich okresie otrzymają u nas schronienie i pożywienie ptaki oraz jeże. Z uwagi na to, że na miejscu produkujemy karmel, ze względu na bezpieczeństwo produkcji, nie możemy postawić uli pszczołom. Chcąc jednak wesprzeć te niezwykle pożyteczne owady, wiosną wręczamy Klientom i pracownikom nasiona łąki kwietnej.  Kwiaty łąki miododajnej zapewniają pożywienie dla wielu pszczół.  Wystarczy zasadzić je w doniczce na balkonie czy tarasie, by wspólnie z nami pomagać.

Od wielu lat zbieramy również nakrętki, które są następnie przekazywane na cele charytatywne, a jednocześnie recyklingowane, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.

Jesteśmy otwarci na kolejne zielone zmiany, ponieważ wszyscy mamy jeden dom. Jest nim… Ziemia!

W SLODKIE znajdziesz nie tylko las pomysłów, ale pomożesz także posadzić ten prawdziwy! Wspieramy Fundację Las na Zawsze, której misją jest zabezpieczanie przyszłości lasów. Za każde złożone zamówienie sadzimy 1 m2 lasu. Wierzymy, że razem możemy zapobiegać zmianom klimatycznym.

Certyfikat Fundacji Las na Zawsze

A TY? Dołączysz do naszej zielonej rewolucji?