Ekspansja na rynki Zatoki Perskiej marki SLODKIE

Dlaczego w naszej czekoladzie można się zakochać?

Czekolada poprawia humor? I to jak! Uwielbiana od dawna słodycz jest źródłem fenyloetyloaminy, hormonu potocznie zwanego „molekułami miłości”. To oznacza, że podczas słodkiej uczty zachodzą w organizmie reakcje chemiczne podobne do tych, jakie przeżywamy, będąc w stanie zakochania. Skoro czekoladowa tabliczka może skraść nasze serce – warto dobrze zainwestować uczucia. Jesteśmy producentem słodyczy premium, więc podpowiadamy, jak poznać, czy czekolada jest naprawdę dobrej jakości.

Jak ugryźć temat jakościowej czekolady? Zacznijmy od oceny wyglądu – zależy nam na idealnie gładkiej powierzchni z subtelnym naturalnym blaskiem. Warto sprawdzić, czy nie jest matowa, pokurczona, nie widać na niej wgnieceń i nierówności lub pęcherzyków.

Jeśli po rozpakowaniu tabliczki, patrzymy na równą czekoladową taflę, to dobry znak. W SLODKIE przy wielu produktach oferujemy możliwość wyboru opakowania z okienkiem, dzięki czemu na pierwszy rzut oka można ocenić świeżość i jakość czekolady oraz równomierne rozmieszczenie dodatków (jeśli takie występują).

Tabliczka czekolady kawowa rozkosz

Kolejnym tropem jest zapach. Powinien być subtelny, przyjemny. Jeśli czekolada wygląda i pachnie, apetycznie, nasze oczekiwania wobec jej smaku rosną. Podczas degustacji powinna nas zachwycić kremowa, aksamitna konsystencja, która rozpływa się na podniebieniu, uwalniając głęboki smak. W SLODKIE wylewamy czekoladę dopiero po przyjęciu Twojego zamówienia – dlatego masz gwarancję, że otrzymasz słodycze świeże, które nie zalegały na półkach w magazynie.

A skąd się bierze ta czekoladowa aksamitna gładkość? Zależy to od procesu produkcji, do którego za chwilę przejdziemy.

Ziarnko do ziarnka – jak zbiera się kakao?

Nasze czekoladowe cuda muszą przejść dugi proces od ziarenka do gotowej pachnącej tabliczki. Od lat jesteśmy wierni jednemu dostawcy czekolady – marce Barry Callebaut o tradycji liczącej już 110 lat. Jej główna siedziba znajduje się w Szwajcarii, a historia firmy sięga Belgii. Te dwa kraje od dawna kojarzą się z najlepszą czekoladą na świecie. Barry Callebaut zaopatruje najlepszych czekoladników na świecie np. mistrzów zatrudnionych w cukierni renomowanego domu handlowego Harrods lub w hotelach Four Seasons. 

To nasz dostawca pozyskuje ziarna kakao z plantacji znajdujących się w strefie okołorównikowej w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej. By zrozumieć, od czego zależy jakość czekolady, trzeba poznać proces jej powstawania – a ten zaczyna się właśnie na egzotycznych plantacjach.

Kakaowiec, jak na mieszkańca tropików przystało, kocha ciepło i wilgoć, ale nie przepada za ostrym słońcem i wiatrem. Dlatego młode drzewka kakaowca rosną w otoczeniu wysokich roślin, które zapewniają im ochronę. Dopiero po pięciu latach nowe drzewo jest w stanie dostarczyć kakao. Wiecznie zielone drzewa i krzewy kakaowca rosną wolno, a z tysięcy jego kwiatów nie więcej niż 40 ostatecznie rozwinie się w strąki kakao. Po sześciu miesiącach strąki kakao są na tyle dojrzałe, by można je ściąć. Zbiory kakao na plantacjach odbywają się więc 2 razy w roku, a nasz dostawca skupuje ziarna tylko z jednego głównego zbioru, gdyż takie są najbardziej jakościowe. Strąki lub inaczej owoce kakaowca są owalne, a ich kształt przypomina piłkę do futbolu amerykańskiego.

Zrównoważona uprawa kakao

Barry Callebaut pozyskuje ziarna z plantacji, które gwarantują zrównoważoną uprawę kakaowców oraz stosują etyczne praktyki. Wszystkie słodycze czekoladowe od SLODKIE posiadają certyfikat Cacao Horizons. Ma to ogromne znaczenie w dobie obecnego kryzysu klimatycznego, gdy susze i niestabilne warunki pogodowa powodują, że zbiory są słabe, odpowiedzialne podejście do upraw surowców oraz produkcji jest kluczowe. Ponadto do pracy na plantacjach nie są zatrudniane dzieci, nie ma też tam miejsca na niewolniczą pracę. Za naszą czekoladą nie kryje się gorzka prawda.

Od ziarna do czekolady!

Ziarna pozostawia się do fermentacji na 3 do 8 dni, pomiędzy liśćmi bananowca. To wtedy ziarna zmieniają kolor oraz smak z gorzkiego na czekoladowy. Po sfermentowaniu ziarna kakaowe rozkłada się i pozostawia do wyschnięcia na pełnym słońcu na około 4 dni.

Kiedy ziarna są wystarczająco suche, płyną do Antwerpii, belgijskiego miasta diamentów i czekolady, gdzie specjaliści określają profil smakowy dla każdej partii kakao, która trafia tam z Ghany, Ekwadoru i Wybrzeża Kości Słoniowej.

W ten sposób powstaje biblioteka profili smakowych. Korzystają z niej tzw. Master Blenderzy, którzy ręcznie komponują mieszanki ziaren, by uzyskać idealny smak.

Dopiero po przejściu wszelkich drobiazgowych selekcji, ziarna są prażone, co rozwija ich aromat, a potem mielone w specjalnych młynach na bardzo drobną, płynną masę – miazgę kakaową. To jeden z głównych składników czekolady.

W zależności od rodzaju czekolady stosuje się różne składniki:

  • Ciemna czekolada: miazga kakaowa + masło kakaowe + cukier (nie we wszystkich kuwerturach)
  • Czekolada mleczna: miazga kakaowa + masło kakaowe + cukier + mleko w proszku
  • Czekolada biała: masło kakaowe + cukier + mleko w proszku
kakao

Gładkość i smak – kluczowy etap produkcji

By wzmocnić smak, do wszystkich rodzajów czekolady można dodać wanilię lub esencję waniliową. Mieszanki składników przechodzą następnie wielogodzinny proces konszowania – czyli walcowanie i mieszanie. Brzmi to jak działania podejmowane w przemyśle ciężkim, ale tak naprawdę to wtedy dzieje się magia – czekolada uzyskuje odpowiednią teksturę i smak. Jest to kluczowy etap, który u różnych producentów trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. U Barry Callebaut jest to minimum 60 godzin – dzięki czemu czekolada jest jedwabiście gładka i kremowa w smaku.

W składzie dobrej jakości czekolady nie powinien znaleźć się tłuszcz palmowy lub inny – utwardzony, syrop glukozowo-fruktozowy, sztuczne konserwanty i wzmacniacze smaku. Czysta, prosta, krótka etykieta wskazująca na naturalne składniki – to gwarancja jakości. Właśnie taką czekoladę dostajesz w SLODKIE – gdzie za smak odpowiada jakość ziaren i mistrzowska produkcja. Używamy aż 10 rodzajów kuwertur, wymyślamy i tworzymy autorskiej nadzienia, kreujemy kształty – ale to już temat na kolejną opowieść.

Teraz, gdy już wiesz więcej o tym, jak powstaje czekolada, z której tworzymy SLODKIE cuda. Sprawdź nasz katalog nowości i wybierz smak oraz kształt, by zamówić pyszne czekoladki firmowe, które trafią do serca Twoich klientów.

Dlaczego w naszej czekoladzie można się zakochać?

Czekolada poprawia humor? I to jak! Uwielbiana od dawna słodycz jest źródłem fenyloetyloaminy, hormonu potocznie zwanego „molekułami miłości”. To oznacza, że podczas słodkiej uczty zachodzą w organizmie reakcje chemiczne podobne do tych, jakie przeżywamy, będąc w stanie zakochania. Skoro czekoladowa tabliczka może skraść nasze serce – warto dobrze zainwestować uczucia. Jesteśmy producentem słodyczy premium, więc podpowiadamy, jak poznać, czy czekolada jest naprawdę dobrej jakości.

więcej >>
Ciastka reklamowe na targi

Ciastka reklamowe są bardzo dobrym wyborem jako poczęstunek na targi branżowe. Są odporne na wysokie temperatury, ich dystrybucja jest bezproblemowa oraz mogą posłużyć także jako

więcej >>
Słodycze firmowe na Walentynki

Walentynki to nie tylko święto miłości, ale również doskonała okazja dla firm, by wyrazić wdzięczność i docenić relacje z klientami, partnerami biznesowymi oraz pracownikami. Trudno

więcej >>